Ocieplanie dachu
Duża część naszych realizacji to izolacje termiczne różnego rodzaju dachów i ocieplenia poddasza. Materiał jaki stosujemy to poliuretany, a w szczególności piany otwartokomórkowe i zamkniętokomórkowe. Swoją działalnością chcemy pokazać rozwiązanie problemów jakie mają izolacje wykonywane z innych materiałów. A więc pojawia się pytanie…
Jakie zalety mają poliuretany?
Wełna czy piana?
Czym się różnią te materiały?
Jakie są wady, a jakie zalety każdego z nich?
Jaka grubość piany jest optymalna?
Postaramy się na te wszystkie pytania odpowiedzieć.
Jakie są zastosowania? Dzięki nim wykonuje się przede wszystkim ocieplenie dachu krokwiowego w domach jednorodzinnych oraz innych budynkach.
Powyższe zdjęcia to przykład zastosowania piany poliuretanowej otwartokomórkowej (przepuszczającej parę wodną) na dachach krokwiowych. Jest to natrysk na folię paroprzepuszczalną.
Dwa powyższe zdjęcia pokazują ciekawe połączenie piany otwartokomórkowej (połać dachowa) z pianą zamkniętokomórkową (ścianka kolankowa). Takie zastosowania dotyczą dachów nowych. Ale co zrobić jeśli mamy do czynienia z dachem, w którym kiedyś zastosowano izolację z wełny mineralnej i po jakimś czasie wygląda to tak:
Jest na to sposób, a mianowicie zastosowanie piany wlewowej, która ma wydłużony czas rozpoczęcia rozrastania się i dzięki temu może wlać się do najniższego punktu docieplanej izolacji:
Czym się różnią te materiały?
Jakie są wady, a jakie zalety każdego z nich?
Może na początek kilka zdjęć ocieplenia poddasza za pomocą izolacji z wełny mineralnej wykonanych w technice termowizyjnej:
Wszystkie powyższe grafiki pokazują podstawowe wady wełny mineralnej, a mianowicie:
- nasiąkliwość wodą
- występowanie połączeń
- trudności instalacji w miejscach utrudnionych np. dachach krokwiowych kopertowych, gdzie występują przestrzenie niemożliwe do izolacji za pomocą wełny (kieszenie koszowe, narożne itp.) W tych miejscach idealnym rozwiązaniem jest materiał który w czasie natrysku powiększa swoją objętość ponad 100 razy.
- wysoka higroskopijność materiału która wymusza stosowanie szczelnych przegród paroizolacjnych, złe wykonanie takiej przegrody spowoduje po pewnym czasie taki obraz izolacji z wełny:
A jak to wygląda w przypadku izolacji natryskowych pianą otwartokomórkową?
Zgodnie z rozporządzeniem minisra infrastruktury współczynnik przewodności cieplnej U przegrody powinien na rok 2015 wynosić max. 0,20W/m2K . Spełnia te wymagania warstwa gr. 20 cm piany otwartokomórkowej o lambdzie = 0,037W/m2K, czyli praktycznie każda obecna na rynku polskim piana poliuretanowa otwartokomórkowa.